Jak osiągnąć wolność i stabilność finansową i uniknąć chorób psychicznych związanych ze złą sytuacją materialną?

Stabilność i wolność finansowa to niezwykle ważne elementy ludzkiego dobrobytu. Pozwalają nam na pełną realizację swoich życiowych planów i aspiracji bez konieczności wiecznego zamartwiania się o niezapłacone rachunki i raty kredytu. Wiele osób zastanawia się, co zrobić żeby osiągnąć wolność finansową. Dlaczego jest ona tak ważna?

Wolność finansowa oznacza, że ​​możesz podejmować życiowe decyzje bez nadmiernego stresu związanego z skutkami finansowymi, ponieważ jesteś przygotowany. Kontrolujesz swoje finanse zamiast być przez nie kontrolowanym. Osiągnięcie wolności finansowej może być bardzo trudne w obliczu rosnącego zadłużenia, nagłych sytuacji gotówkowych, problemów medycznych i nadmiernych wydatków, ale jest to możliwe dzięki dyscyplinie i starannemu planowaniu swoich przyszłych działań.

Dla niektórych wolność finansowa oznacza możliwość płacenia rachunków z pozostałych pieniędzy każdego miesiąca lub posiadanie konta awaryjnego, z którego można pokryć nieprzewidziane wydatki bez straty dla domowego budżetu. Inni mogą chcieć przejść na wcześniejszą emeryturę i intensywnie podróżować. Niezależnie od tego, jak zdefiniujesz wolność finansową, odpowiedzialne podejście do pieniędzy na pewno Cię do niej przybliży.

Wolność finansowa jest ważnym elementem stabilności finansowej. W najprostszy możliwy sposób, bycie stabilnym finansowo oznacza, że ​​wydajesz mniej niż zarabiasz, dzięki czemu tworzysz oszczędności. Jesteś w stanie zapłacić za podstawowe warunki życia i nadal mieć odłożone pieniądze. Kiedy jesteś stabilny finansowo, czujesz się pewnie ze swoją sytuacją finansową. Nie martwisz się o płacenie rachunków, ponieważ wiesz, że będziesz mieć środki. Nie masz długów, masz zaoszczędzone pieniądze na przyszłe cele, a także masz wystarczająco dużo zaoszczędzonych pieniędzy na wypadek nagłych wypadków. W dzisiejszym, niestabilnym świecie, taki stan to prawdziwy przywilej, o którym niektórzy mogą tylko pomarzyć.

Badania przeprowadzone przez psychologów wykazują, że jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń psychicznych wśród ludności krajów wysokorozwiniętych jest sytuacja ekonomiczna. Stabilność finansowa gwarantuje, że nie staniesz się ofiarą stresu związanego z pieniędzmi i zaburzeń psychicznych wynikających z niedostatku i nieustającego porównywania się z innymi, którzy znajdują się w lepszej sytuacji materialnej (co negatywnie przekłada się na poczucie własnej wartości i może prowadzić do depresji). Pieniądze zapewniają zaspokojenie wielu ludzkich potrzeb, które są fundamentalne dla dobrego życia.

Dążenie do wolności i stabilności finansowej wymaga charakteru. Zamiast zakładać, że jesteś ofiarą okoliczności, załóż, że jesteś panem własnego losu. Jasne, jesteś częścią całej gospodarki i podlegasz zarówno szczęśliwym, jak i pechowym wydarzeniom, ale ostatecznie to Ty rządzisz i odpowiadasz za swoje działania. Twoje okoliczności mogą nie być twoją winą, ale to twoja odpowiedzialność. Warto podjąć aktywne działania w kierunku wyzwolenia się z niestabilności finansowej.

Jest kilka podstawowych działań, które mogą Cię przybliżyć do tego celu. Przede wszystkim, kontroluj wydatki impulsowe (tak zwane zachcianki), żyj oszczędnie, zainwestuj w swoją przyszłość, unikaj długów, staraj się regularnie płacić rachunki. Zrozum, że Twoja najważniejsza inwestycja to Ty – rozwój osobisty to podstawa do znalezienia lepszej pracy. Nie można osiągnąć wolności finansowej bez znajomości punktu wyjścia.

Stabilność finansowa jest ważna, chodzi o to, by móc konsekwentnie zaspokajać potrzeby swoje i swojej rodziny. Oznacza to również, że żyjesz wygodnie w ramach swoich środków. Nie zawsze chodzi o posiadanie dużej ilości pieniędzy. Warto zadbać o to, by zapewnić swojej rodzinie stabilność finansową, by umożliwić jej długie, spokojne życie.